ABF 8 EYLÜL SONUÇ BİLDİRGESİ

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
8 EYLÜL ANKARA GYK VE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI
SONUÇ BİLDİRGESİ

– Zorunlu din derslerine karşı okulların açılış tarihi olan 17 Eylül’de tüm Türkiye’deki bileşenlerimizle bulundukları bölgenin merkezi alanlarında eş zamanlı sessiz oturma eylemi yapılırken basın açıklaması yapılmaması ve ortak açıklamamızın broşür şeklinde dağıtılması.
– Alevilik’te cemevi ve cemevlerinin hukuki statüsü konusunda akademisyenler de dahil edilerek, oluşturulan komisyonla birlikte bu konuda çalışmalarını yürütüp, bir raporun hazırlanması.
– Bölge toplantılarının yapılarak sahaya inilmesi.
– İnanç kurulunun ikinci büyük kurultayının yapılması için oluşturulan komisyonun gerekli hazırlıkları yapması ve çalışmaların başlatılması.
– Önceki yönetimden devralınan borçların bileşenlerimize detaylı şekilde duyurulması ve kapatılması konusunda çalışma yürütülmesi.
– Alevi bölgelerinde sistematikleşen baskı, inanç ve doğa katliamına karşı Alevi kurumları ile bir bütünlük içerisinde mücadele verilmesi.
– Alevi Gençlik ve Alevi Kadın Meclislerinin kurulması konusunda görevlendirme yapılmıştır. Çalışmaların başlatılması.
– Tutuklu bulunan kurum yöneticilerinin hukuki süreciyle ilgili çalışma yapılması ve takip edilmesi.
– Cemevlerimizde var olan eğitim sistemine karşı, Ekim itibariyle 3 aylık tüm cemevlerinde görevli dedeler tarafından verilecek eğitimle, Alevi-Bektaşi temel eğitim seferberliği yapılması.
– Yerel seçimlerde bileşenlerimizle bütünlüklü bir şekilde çalışma yapılması.
Konularında kararlar alınmıştır. Alevi kamuoyuna, bileşenlerimize önemle duyurulur.

Hüseyin GÜZELGÜL
Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı

Paylaşalım