ALEVİLER NE İSTER?

Değerli Canlar, Uluslararası Alevi Vakfı‘nın bünyesinde yaklaşık 2 yıldır yayın yapan alevibilgileri.com ve alevihafiza.com sitelerinin arama motorları (google, yandex vb) sonuçları üzerine sizleri biraz bilgilendirmek istedim; zira halkımızın hangi bilgilere ihtiyaç duyduğuna kuşbakışı bakmak sanırım her yazar, yönetici ve araştırmacı Canlarımız açısından önem arzeder.

Bu yazıdıklarım kişisel fikirlerimden ziyade birer tespittir.

Bilinmelidir ki; yazarlarımızın köşe yazıları, makaleleri ve diğer çalışmalarının Whatspp, Facebook gibi mecralardan link gönderilerek ‘okundu sayısının’ yüksek görünmesi yazının, ilgi çektiği anlamı aşımıyor. Eminin her yazı altın değerindedir. Ancak aslolan 21. yüzyılda alevilerin google’da hangi bilgiye aç olduğu ve bilme arzusudur.
Gerek güncel köşe yazılarımızda, gerek Cemevlerimizde ve panellerimizde halkımızın beklediği, ilgi duyduğu, merak ettiği kavramlarımızın sadece söylenip geçilmesi değil, altının da doldurularak, ne söylediğini bilen bir toplum yaratma açısından çok önemlidir. Anlaşılıyor ki, Alevi, kendi inancının ortaya koyduğu düşüncelere inanmanın yanı sıra anlamak da istiyor; anlayarak inanmak istiyor.

Aşağıda verdiğim bilgiler ışığında bazı ilginç saptamalara dikkatinizi çekmek isterim. Bu rakamlar son 28 günlük tarama verileridir.

Öncelikle topluluk açısından Türkiye’den sonra Almanya’dan yoğun olarak arama yapılmakta, diğer ülkeler ise arama olmakla birlikte kayda değer bir rakamla karşılaşmadım.

İkinci olarak deyişlerimizde geçen eski türkçe Arapça, ya da farsça kavram ya da mısraların manaları üzerinde çokça arama yapılmıştır.

Çarpıcı bir örnek vermek gerekirse, Cem ya da sohbet erkanlarımızda çok sık kıllanılan Haydar-ı Kerrar’ın en çok arananlarda başı çekmesidir.

Üçüncü olarak Cemlerimizde Pirlerimizin dua verirken ya da gülbekn okurken kullandığı kelimelerin anlamı üzerinde halkımız oldukça fazla arama yaparak yanıt aramıştır.

Tüm bunları gösteriyor ki, çağımız insanı, dilinden dökülen, ya da dinlediği sözün manasına da ermek istiyor.
Özellikle yazar, çizer, konuşmacı, anlatıcı olan Canlarımıza ve Cemlerde Alevilik anlatan saygıdeğer Pirlerimizin dikkatlerine sunarım.

Bilgiye susamışlara, doğru zamanda doğru bilgi tası uzatıltığında, başka yanlış mecralarda çeşmeler aramayacaklar ve bizi bölmek isteyen unusurların da kapıları boş kalacaktır.

Aşk İle…

Alevi Bilgileri com sitemiz
Sorgu                              Tıklamalar
ervahı ezel ne demek 6.208
Gülbenk ne demek 342
Devri Daim 1386
Vahded-i Vücut 845
ervahı ezelden ne demek 3.625
bismişah ne demek 1.178
ervah-ı ezel ne demek 1.007
ervah ı ezel ne demek 741
çerağ ne demek 1.498
Ağuiçen ocağı 80
Enel Hak kimdir 45
gülbenk nedir 981

Alevi hafıza com sitemiz
Sorgu                      Tıklamalar
haydarı kerrar kimdir 2.519
semah nasıl ortaya çıkmıştır 89
ervahı ezel ne demek 4.008
gerçeğe hüü ne demek 62
devri daim nedir 423
haydarı kerrar ne demek 699
Enel Hak nedir 80
Gülbenk ne demek 332
İrşad nedir 13
haydarı kerrar 2.411
haydar-ı kerrar ne demek 196
Çerağ nedir 175
kerrar ne demek  315

Paylaşalım