GARİP DEDE CEMEVİ EK HİZMET BİNASININ TEMELİNİ ATTI

Her geçen gün inançsal hizmet ağını genişleten Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleriyle geniş bir aile olmayı hedefleyerek, Dergâha ait yaşam alanı içinde yeni hizmet binasını inşa etme temelini attı
Açılışa Alevi kurum ve kuruluş yöneticileri , Alevi Halk Ozanı Muharrem Temiz ve Halk Sanatçısı Tolga Sağ katılarak Garip Dede Dergahı’nın Alevilik inancı açısından önemli bir merkez olduğunu,her etkinlik ve inançsal çalışmaya canı gönülden katıldıklarını ve yeni hizmet binasının özellikle Garip Dede Alevi Enstitüsünün gelecek için önem arz edeceğini söylediler .

Yönetim Kurulu başkanı Celal FIRAT ise;
Tarihi kaynaklara göre 18.yy dayanan “Garip Dede Dergâhı” Garip Dede’nin inançsal kişiliğine uygun hizmet vermiştir.1994 yani yaklaşık 24 yıl önce Aleviler Garip Dede Kültür ve Cemevi derneğini kurarak hem Alevilik tarihsel değerlerini sahiplenme hem de yeniden inançsal hizmet vermeyi hedeflemiştir. bu anlamda ilk kurucularımıza dergaha verdikleri hizmet için teşekkür ediyoruz dedi
Garip Dede Dergâhı bütün yönleriyle dergâh olmakla birlikte Alevilik inancının yaşatılması –sürdürülmesi ve geleceğe aktarılmasını sağlayan siz canlarımızın güzel yüreğinde yer almış bir Alevi inanç merkezidir.
Geçen zaman zarfında siz canların desteğiyle Aleviliğin evrensel insan sevgisi estetiği ile inançsal-Kültürel-Sanatsal ve Sosyal ve benzeri birçok çalışma yapmış, kurumsal bilinirliğini hem yurt içinde hem de yurt dışında duyurmayı başarmıştır.
İşte tüm bu çalışmalarını yapan dergâhımız Başta Cem, inançsal eğitim ve hizmetler, hizmet içi eğitimler, kurban, lokma, kırk yemekleri, cenaze hizmeti ve sosyal kültürel-kültür sanat kurslarını kapsayan geniş bir hizmet sunmakta hizmetlerimize zamanla daha nitelikli ve katılımın yüksek olması fiziki yapısı yetersiz, çalışma birimleri olmayan her anlamda zorlandığımız mevcut binamız yetersiz kalmıştır. Yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarımız ve siz değerli üyelerimizin onayıyla Garip Dede Kültür ve Cemevi yeni bir hizmet binası yapma kararını almış tüm çalışmalarını bu yönde sürdürmüştür.
Biraz sonra temelini atacağımız yeni binamızda biraz önce bahsettiğim tüm hizmetlerin kendisine ait yeni birim yerleri planlanmıştır ayrıca bizim için çok önemli olan ve eksikliğini tüm Alevi kitlesinin bildiği ve istediği “ Garip Dede Alevilik araştırma, dokümantasyon ve uygulama enstitüsünün” yer alacağı birimin hayata geçirilmesidir.
Evet, sevgili canlar yönetim kurulu arkadaşlarım ve sevgili üyelerimiz planlanan zaman içinde yeni hizmet binamızda çalışmalarımızı yapacağımıza canı gönülden inanıyorum bu konuda her türlü desteği esirgemediğinizi de ….diyerek sözlerini tamamladı .

Garip Dede Resmi web Sitesinden Alıntıdır.

Paylaşalım