Gülbenk Nedir

gülbenk nedir kısaca sözlük anlamı

Alevi inancında, Cem erkanlarının başlangıcında, kapanışında ve cem yürütülmesi sırasında ve genel olarak Perşembe akşamları yapılan sohbet cemlerinde, ve diğer cemlerde, ayrıca lokma olarak adlandırılan hayır yemeklerinde, nikah erkanlarında Pir’in  ya da Dedebabanın ant ezgili biçimde yaptığı ve Bismişah Allah Allah diye başlayan dualara gülbenk denir.

Gülbenk nedir kısaca özeti diye düşünecek olursak kısaca Alevi ibadetlerinden önce ve sonra yapılan bir çeşit duadır denilebilir.

gülbenk örnekleri

Bismi Şah Allah Allah, akşamlar hayrola, hayırlar fethola, münkir münafık defola. Şerler defola. Münkir, münafık mat ola. On iki İmam  yardımcımız ola. Şah İmam Hüseyinin, Şah Mansurun Darında Didarında ayırmaya. Hanelerimize Huzur ve Bereket Vere. Dert verip derman aratmaya, Hastalarımıza şifa, Dertlerimize derman vere. Hz. Hızır yanınızda hazır ve nazır ola. Çocuklarımıza Sağlık ve zihin açıklığı vere onları ve bizleri işlerimizde, hayatımızda başarılı, kazançlarımızı bol , bereketli ve helal eyleye. Nuru Nebi Keremi Ali, Pirimiz Hacı Hünkar Bektaşı Veli. Gerçek Erenler demine hüü. Mümine ya Ali , ya Hakk. Allah Eyvallah.

Paylaşalım

1 thought on “Gülbenk Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir