Seyyid Seyfeddin Ocağı

Seyyid Seyfeddin Ocağı Hakkında

Dersim’de bir ocak… Seyyid Seyfeddin Ocağı . Halk ona Kuru ağaçtan elma çıkartması nedeniyle Pirî Sêvdin ( Elmanın Piri) lakabını vermiş.

Pirlik unvanıyla Seyyid Seyfeddin Ocağı evlatlarına (Pir-an) denilmiş.

Sessiz sedasız kendi yaşamını sade bir şekilde devam ettiren bir ocaktır. Ama ne yazık ki bu ocak da Dersim soykırımından kendi payına düşeni alır. Hatta soyun tükenmesinden kıl payı kurtulur.

Bu ocağın Dersim’de çok özel bir yeri var. Mazgirt’de 4 Ocakla sürekli koordineli olarak çalışan ve Dersim’de tüm Ocaklar arasında ilişkiyi kurup aradaki kardeşlik ve dostluk bağını pekiştiren en önemli ocaklardan biridir. Bu dört ocak, Ahmet Yesevî Ocağı, Kureyşan Ocağı, Ağuçan Ocağı ve Derviş Cemal Ocağı’dır.

Pilvenk’de Bulunan Türbesi

Dersim’de ilk büyük darbe alan gene bu 5 ocaktır. Özellikle devletin paralı ajanlarından Ali Kemal ve Nazmi Sevgen, bu alanada Ocaklar arasında para ve sarı altın vaadiyle adam satın alarak Seyid-Dede-Talip ve Ocak arasındaki bağı koparmak için nifak sokarak adam öldürtürler. Özellikle Pirî Sêvdin ( Seyyid Seyfeddin ) Ocağı en büyük darbeyi kendi içinde alır. Pirî Sêvdin evlatlarından Seyyid Sır Mahmut’un imhası Dersim’de yaşanan ilk olay olur. Bunu yapanlar da gene kendi Talipleridir. Seyyid Sır Mahmut’un imhası tüm Ocaklar tarafından şiddetle kınanır. Özellikle Kureyşan Ocağı duruma el koyarak, katilleri tespit edip ceza karşılığında, Ocağa birer tarla kan bedeli olarak vermelerini sağlar. Daha sonra cinayeti işleyenleri büyük bir manevi korku sarar ve bir gece ansızın bu alanı terk ederler. Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Maraş vs. gibi uzak illere göç ederler. Ayrıca gittikleri yerde de rahat durmazlar sürekli Ocak aleyhinde iftiralar yaymaya devam ederler. Bu durum halen günümüzde devam etmektedir.
Bu ocağın 4 çocuğu yetim kalarak büyür. Daha sonra bir kısmı sürgünlere gönderilir. 1937 soykırımında ocağın evlatlarından Seyyid Hasan Efendi ve ailesi, Ergan köyüne yakın bir derede imha edilir.

Yapılan araştırmalara rağmen ne yazık ki bu ocağın 4 nesli Dersim toprağında kayıp görünür. Fakat bir talihsizlik ki Pirî Sêvdin evlatlarından Seyyid Sır Mahmut’u imha eden Talipler bununla da kalmaz, devamında elinden geldiği kadar Dersim alanında sürekli bu Ocakla uğraşır ve sonuçta Ocağın elinde bulunan secereyi de jandarma Karakolu’na şikayet edip binbir hileyle karakol tarafından secereye el konulmasına fırsat yaratırlar. Neticede secere ortadan yok edilir.

Yakın tarihimize dair bilgi ve belgeler için www.seyyidseyfeddin.com

Seyyid Seyfeddin Baba tarafından Buhara Doğumlu ve aynı adı taşıyan Seyyid Seyfeddin Buharzi’den gelmektedir.

 

Paylaşalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir