Yeni Cem Erkanı Bildirisi Hakkında

Yüksel MERİÇ

Geçtiğimiz Günlerde  Sosyal Medyada DAB Yol Erkân Kurulu adıyla, ve logosuyla bir ‘Alevilikte yeni Cem Erkanı Bildirisi’ yayınlandı. Kullanılan logonun çevresi birçok alevi kurum isimleri ile donatılmış. Bu kurumların hepsinin gerçekten bu fikre dahil olup olmadıkları hakkında net bilgi olmamakla birlikte, Dab’ın da sosyal medya hesabında ilgili bildiri linki bulunmakta. Bildiri ile ilgili eleştirim aşağıdadır.

İslam nedir, İmam Hüseyin kimdir, kerbela nedir vb konularında öğretmenleri, bilgi hazineleri  Muaviyenin uygulamaları olan, Alevi ibaresi koymalarının dahi, ne derece bilgi yoksunluğu içerisinde debelendiklerini anladığımız   bir grup yine sahne alarak, Aleviliğin içini boşatma, gençlerimizin aklını karıştırma, Muharrem ayının kutsiyetine gölge düşürme gibi çabalarını sürdürmeye devam ediyor.  Bunu yaparken de bir kurnazlığa kaçıp, Aleviliğin rızalık, razılık, incitmeme, ilim, irfan, edep  vb gibi kavramlarını alarak, süslü cümleler kurup, esasen doğru bir alevi yaşam biçimi tespiti yapıyor, arkasından ise İmam Hüseyin başta olmak üzere inancın içini boşaltıyorlar.

Yukarıdaki sözlerim vardığım sonuçtur.

Söze başlarken, bu insanlar ne düşünüyor, fikirlerinde haklılar mı, biz derin bir gaflette miyiz gibi soruları kendime sorarken, yayınladıkları Yeni Cem Erkanı taslak bildirgesini, satır satır, detay detay okudum.

Her ne kadar Onlar sorduğumuz masumane sorulara, küfürbaz yanıtlar verse de, bir Alevinin yapması gereken o tuzağa düşmeden, İlim, ve Bilim ışığında Aleviler Birliği isimli grubun fikirlerini çürütmeli ve o zavallıların gençlerimiz üzerindeki  etkisini de kırmak için, aile içinde çocuklarımızda Aleviliğin ne olduğunu iyi anlatmayı başarmalıyız. Bu konuda eksiğimiz olduğu açıktır.

Bu yazımda onlara ders verecek değilim. Çünkü Anlamaya, öğrenmeye, yanlışı mı yapıyoruz acaba gibi bir soruya ihtiyaç duymadıkları anlaşılan bu arkadaşlara söyleyecek söz yoktur.

Ne var ki o bildirgede yer alan fikirlere bakmak, o fikirlere yanıt vermek suretiyle kafası karışık olan insanlarımızın ufkunu açmalıyız. Kınamak yeterli değildir.

Bu arkadaşlar, Emevinin, Yezidin, Muaviyenin inançlarını, İslam zannederek, araştırma okuma gibi bir dertleri de olmadığından, ve beyinlerini de Muaviyeye teslim ettiklerinden, biraz soru sorarak ufuklarına sorularla yardımcı olalım istedim.

Sorular… Sorular…

 1. Aleviliğin kökenini yolunu erkanını, cemini, deyişlerini Hititlere dayandırmışlar. Hititler döneminde, hatta daha yakın dönemde, yaşamış, bir alevi ozanı ismi verebilirler mi? İlk deyişi Davut Peygamberin okuması ve tüm ozanlarımızın ondan esinlenmesi olası mıdır?
 2. Yine Alevilikde Pir’lik var ise, Hititler dönemine ve İslam öncesine dair 1 tane Pir, Rehber ismi inanç önderi ismi verebilirler mi? Sözlü tarih yoluyla gelmiş olmalı. Yoksa yok mu? Peki ilk deyiş okuyan Davut Peygamberi nereye koyacaksınız?
 3. Ulu ozanlarımızın deyişlerindeki Ali, Muhammed, Fatıma, Hasan, Hüseyin gibi isimlerin sembol olduğunu Arap topraklarında yaşayan bu isimlerin ilgisi yok diyenler Bu ozanlarımız başka isim bulamadılar mı?
 4. Üstteki soruya yanıt veremeyenlerin, bu ozanlar rahat yaşamak için takiyye yaptılar sözlerine karşılık, Takiyye hayat kurtarır, bunların çoğu idam edildi dediğimizde verecekleri yanıtı olmamakla birlikte, belki de bilerek Ozanlarımızın birer korkak olduğunu da iddia mı ediyorlar?
 5. Alevilik Vahded-i Vücuttur diyorlar, doğrudur, Bunun en büyük deklarasyonunu ALLAH BİR’dir DİYEREK Kuran vermiştir. Siz bu sözün peşine düştünüz mü?
 6. Hitit kabartmalarında bir manga asker olduğu anlaşılan 12 kişinin, bunlar 12 hizmetlidir demek ne kadar İlim ve bilim yolu?
 7. Hitit tapınakları ile Malatya da bulunan 900 yıllık cem evi arasında yapısal benzerlik var mı?
 8. Kuranda geçen Miraç konusunu, kimin aklına göre çözdünüz? Öğretmeniniz Kimdir?

9.Oruç nedir, nasıldır, amaç nedir konusunu Hace Bektaş Veliden mi okudunuz, yoksa Sünni olduğunu iddia eden mezhep imamlarından mı? Hocanız Kim.

 1. Cemlerde okuduğumuz Nur Suresi 35-36 nın esrarını öğrendiniz mi?
 2. Haccın manasını Diyanete bakarak mı öğrendiniz, Kurandaki Hac ayetine bakmak aklınıza gelmedi mi?
  Alevilerin neden gitmediği konusunda hiç mi tarih bilginiz yok.
 3. Bedreddinin Varidat kitabını okudunuz mu? Yoksa O sizden değil mi?
 4. Nesimi’nin Divan-ı Hikmet kitabını okudunuz mu? Yoksa O sizden değil mi?
 5. Hace Bektaş Makalatı okudunuz mu? Yoksa O sizden değil mi?
 6. Mahsuni Şerif Vasiyetim deyişini okudunuz mu? Yoksa O sizden değil mi?
 7. Kurban meselesinde İbrahim ile İsmail öyküsünün derin bir teşbih sanatı ile, insanın nefsini, kibirini kesmesi olarak anlatıldığını anlamadınız mı. Hocanız Yezid mi?
 8. Her şeyin özü maddedir demişler; Çelişkileri var, 12 imam yerine 12 Nur diyorlar, Nur nedir? Madde mi? Madde Yoğunlaşmış eneri değil mi? 12 İmamların risalelerinden bakınız.

Ve Devrimci (!) arkadaşlara birkaç ayet:

–O varlıklar, mallar, topraklar, aranızda sadece bir küçük grubun elinde bir güç ve servete dönüşmesin. (Bakınız. Bakara Maddesi)

— “Kötülüklere dur diyecek erdemli kimseler çıkmalı değil miydi? Zalimlere uyanlar zenginlik ve rahat hayat uğruna bunu yapmadı.”(Hud;116)

 

Değerli canlar, bu tür yüze yakın soru var. Biliyorum ki felsefi düzeyde bu arkadaşlara yanıt vermek uzun bir zaman alacak. O da yapılacaktır.

Paylaşalım